Ceny prądu w 2019 roku

Okresowe rachunki za prąd sprawiają, że w niejednym domu kopertę otwiera się drżącymi rękoma. Koszty energii elektrycznej są bardzo wysokie i nierzadko oznaczają bardzo poważny wydatek, który zmusza by głębiej sięgnąć do kieszeni. Ile za energię zapłacimy w nowym roku? Czy musimy obawiać się ewentualnych podwyżek? Sprawdzamy ceny prądu w 2019 roku.

W drugim półroczu ubiegłego roku pojawiało się coraz więcej informacji na temat istotnych podwyżek planowanych przez czołowych dostawców prądu w Polsce. Sytuację starał się uspokajać rząd, który obiecał, że podejmie wszelkie kroki, aby globalne zmiany cen nie odbiły się negatywnie na kieszeni Polaków. Rządzący na szczęście dotrzymali słowa i załatwili problem bezpośrednio u dostawców energii. W rezultacie, ceny prądu w 2019 roku nie powinny ulec istotnym zmianom. Brak podwyżek dla wielu osób oznacza prawdziwą ulgę.

Koszty energii elektrycznej – za co płacimy?

Ceny za 1kWh energii elektrycznej w Polsce wahają się w zależności od wybranego dostawcy. Niemniej jednak, koszty mieszczą się przedziale 0,50 – 0,62 PLN dla taryfy G11, która dotyczy większości gospodarstw domowych w Polsce. Jak się okazuje, jest tu zsumowany koszt, na który składa się wiele rozmaitych czynników. Koszt czystej energii to zaledwie 18 groszy za 1 kWh. To zaledwie 1/3 ponoszonych przez nas kosztów. Za co płacimy dostawcy?

Składowymi średniej ceny za kilowatogodzinę prądu po za kosztem czystej energii są: podatek VAT (ok. 10 groszy), akcyza (ok. 4 groszy), podatek i opłaty lokalne (ok. 2 groszy), koszty pracy dostawcy prądu (ok. 11 groszy), marża dystrybutora (1 grosz) oraz koszty regularnych dostaw prądu zwane kosztami przesyłowymi (9 groszy). W ten oto sposób uzyskujemy pełną cenę prądu.

Zmiany cen prądu w Polsce

Patrząc obiektywnie, w ostatnich latach nie obserwujemy istotnych zmian kosztów. W odniesieniu do niektórych lat płacimy nawet nieco taniej. A mimo to, w wielu gospodarstwach domowych miesięczne koszty okazują się coraz wyższe. To wpływ dwóch głównych czynników: Pierwszym z nich jest ogólna poprawa warunków życia co wiąże się z zakupem dodatkowych sprzętów elektrycznych do domu. Z roku na rok Polacy wykorzystują nieco więcej energii elektrycznej. Drugim czynnikiem są natomiast koszty przesyłowe, które z biegiem czasu stają się coraz wyższe. To winduje ceny prądu.

W jaki sposób możemy obniżyć koszty energii elektrycznej?

W wielu domach w końcu pojawia się temat oszczędzania na cenach prądu. Szczególnie gdy za ostatni okres rozliczeniowy otrzymaliśmy rachunek dużo wyższy niż spodziewany. Jakie są najpopularniejsze sposoby obniżenia cen prądu?

  • Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak często wysoki rachunek za prąd jest winą naszego gapiostwa. Wystarczy kilka razy w miesiącu pozostawić pracujące żelazko na kilka godzin lub notorycznie zapominać o zgaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Takie szczegóły sumują się na całkiem istotną kwotę.
  • Kosztowny jest również luksus. Szczególnie latem gdy staramy się ochłodzić temperaturę w mieszkaniu przy pomocy klimatyzatorów. Działanie takich urządzeń pobiera mnóstwo energii i może mieć bardzo niekorzystny wpływ na ceny wysokość rachunków.
  • Zastanów się nad zakupem watomierza. To proste i tanie urządzenie, które pozwoli Ci znaleźć najbardziej energożerne urządzenia w domu. W ten sposób możesz pomyśleć o zwiększeniu ich efektywności lub wymianie na bardziej energooszczędny model.
  • W przypadku urządzeń z termostatem (np. lodówka czy pralka), klasa efektywności energetycznej ma duże znaczenie. Wybieraj modele z wyższym oznaczeniem (A). Nie daj się jednak nabrać na super oszczędne klasy A+++. Zwykle różnice w porównaniu do zwykłej klasy A są nieznaczne i zupełnie nieopłacalne biorąc pod uwagę dużo wyższą cenę.
  • Sprawdź ofertę dostawców energii na rynku. Gdy przejrzymy tabelę cen oferowanych przez największe firmy energetyczne w Polsce, zauważymy, że różnica na jednej kilowatogodzinie między najtańszą, a najdroższą ofertą to aż 8 groszy. Na podstawie średniego zużycia prądu w Polsce możemy oszacować, że w miesięcznych kosztach różnica wyniesie nawet kilkadziesiąt złotych. Warto zatem sprawdzić, czy obecny dostawca jest opłacalnym wyborem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>