Jak działają lombardy w Polsce?


Lombardy przez wiele lat uchodziły w Polsce za bardzo wygodny sposób na szybkie pozyskanie dodatkowej gotówki. Bardzo często z ich usług korzystali także złodzieje, którzy chcieli upłynnić skradziony towar. Teraz podobne historie zdarzają się tylko w szemranych lombardach. Każdy rzetelny lombard obecnie sprawdza swoich klientów oraz spisuje imienną umowę pożyczki z klientem. Jak działają lombardy w Polsce w dzisiejszych czasach?

Opłacalność pożyczek lombardowych to kwestia mocno dyskusyjna. W zdecydowanej większości przypadków ostateczna wersja umowy jest mało opłacalna dla klientów. Często okazuje się, że pożyczka w lombardzie sprosta oczekiwaniom wyłącznie osób, które chciały pozbyć się jakiegoś przedmiotu z dowolnym zyskiem. Mimo to, w dzisiejszych czasach klienci i tak mogą liczyć na nieco lepsze warunki niż jeszcze kilka lat temu. Rzetelne lombardy przestrzegają bowiem ustawy antylichwiarskiej, która blokuje możliwość windowania opłat za udzielenie pożyczki.

Jakie opłaty ponosi pożyczkobiorca w lombardzie?

W aspekcie czysto technicznym, pożyczka lombardowa pod względem kosztów niewiele różni się od pożyczek udzielanych w banku oraz firmie pożyczkowej. Klient musi zapłacić prowizję od otrzymanej pożyczki, która jest ustalana na podstawie użyczonej kwoty, wartości zastawu oraz terminu spłaty. Dodatkowo, ustalane jest oprocentowanie pożyczki lombardowej. Tutaj dochodzimy do ważnego punktu, w którym opłacalność pożyczki lombardowej jest dużo niższa. Pozostawiony przez nas zastaw jest często warty dużo więcej niż pożyczona kwota. Problemy ze spłatą mogą oznaczać duże straty.

Co jest potrzebne do uzyskania pożyczki lombardowej?

Klient pragnący skorzystać z oferty pożyczki lombardowej potrzebuje dwóch rzeczy: drogocennego przedmiotu, który zostanie oddany w zastaw jako zabezpieczenie pożyczki, a także dokumentu tożsamości. W latach 90. ubiegłego wieku wiele lombardów nie weryfikowało swoich klientów po dowodzie osobistym. Tym samym takie miejsca stanowiły raj dla złodziejów, którzy mogli tu bezpiecznie oddać łup. Jeśli komuś skradziono radio samochodowe lub komórkę, często można było odnaleźć taki sprzęt w pobliskim lombardzie. Teraz żaden rzetelny lombard nie obsługuje anonimowych klientów. Dowód osobisty jest absolutną podstawą.

Co może zostać oddane w zastaw do lombardu?

Do lombardu oddawane są rozmaite towary. Najczęściej lombard przypomina nieco sklep z elektroniką. Znajdziemy tu telefony komórkowe, laptopy, tablety, odtwarzacze MP3 oraz wiele innych sprzętów RTV/AGD. W lombardzie nie brakuje również drogocennej biżuterii oraz zegarków. Nieco rzadziej w zastaw oddawane są antyki, odzież czy instrumenty muzyczne. Innymi słowy, w lombardzie pod zastaw można zwykle oddać każdą, drogocenną ruchomość. Z czysto technicznych względów, lombardy coraz częściej stawiają ograniczenie wagi i rozmiaru zastawianego przedmiotu.

Każdy lombard bazuje na umiejętnościach rzeczoznawczych. Pracownik musi posiadać kompetencje, które pozwalają z dużą dokładnością ocenić realną wartość przedmiotu. Ewentualne pomyłka zwykle będzie oznaczać duże straty dla lombardu. Z tego względu, do rzadkości nie należą lombardy, które zatrudniają profesjonalnego rzeczoznawcę oceniającego wartość zastawu.  

Konsekwencje braku spłaty pożyczki lombardowej

Możemy śmiało stwierdzić, że powyższe warunki opisujące pożyczki lombardowe, nie należą do szczególnie atrakcyjnych. Mimo to, na ulicach, szczególnie w centrum większych miast, często znajdziemy działające lombardy. Najprawdopodobniej, klientów kusi brak konsekwencji. O ile w przypadku banków czy firm pożyczkowych brak spłaty może oznaczać problemy z komornikiem, o tyle w przypadku pożyczki lombardowej jedyną konsekwencją jest utrata zastawionego przedmiotu. Niespłacone pożyczki to dla lombardu codzienność. Wiele osób szuka szybkiej gotówki i oddaje zbędne rzeczy. Dlatego rola rzeczoznawcy w lombardzie jest tak istotna.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>