Co może windykator – jakie prawa posiada dłużnik?


Wielu dłużników jest zestresowanych zaistniałą sytuacją oraz wielkością długów, które z każdym dniem zdają się bardziej paraliżować. Im dłużej zwlekamy z podjęciem działań, tym bardziej narażamy się na konsekwencje prawne. Bardzo często, pierwszą z konsekwencji będzie telefon lub wizyta windykatora. Wielu Polaków myli osobę windykatora z komornikiem. Oba zawody nie mają jednak ze sobą nic wspólnego. Co może windykator i jak reagować na jego kontakt?

Czym tak naprawdę jest windykacja?

Zacznijmy od podstaw. Każdy bank oraz większa firma pożyczkowa ma podpisaną umowę z firmą windykacyjną. Najczęściej taka firma działa w imieniu banku lub firmy pożyczkowej. Zdarza się również sytuacja, w której nasz wierzyciel zdecydował się na sprzedaż długów. W rezultacie, firma automatycznie staje się wierzycielem i podejmie próbę odzyskania długu z zyskiem. Na takie rozwiązanie częściej decydują się osoby prywatne.

Windykator nie ma nic wspólnego z komornikiem. Nie jest to funkcjonariusz, który działa zgodnie z licznymi przepisami prawa. Windykatora możemy natomiast przyrównać do mediatora. Zadaniem tej osoby jest podjęcie dialogu z dłużnikiem. Każdy wierzyciel pragnie uniknąć konieczności dochodzenia swoich spraw przed sądem. Egzekucja komornicza to proces długotrwały, który wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego, wierzycielowi zależy na polubownym załatwieniu sprawy. Zaś osoba windykatora ma skłonić dłużnika do wspólnego znalezienia konsensusu. Podobnie jak w przypadku mediacji, udział dłużnika w tym procesie jest całkowicie dobrowolny.  

Uprawnienia windykatora a prawa dłużnika

W praktyce, windykator nie posiada szczególnych uprawnień. Tak naprawdę, jeśli dłużnik odmówi współpracy, firma windykacyjna może zrobić tylko jedno – zgłosić sprawę do sądu, wykazać zasadność pozwu oraz fakt, że dług nie został przedawniony. Jeśli natomiast dłużnik wyrazi chęć współpracy, windykator może posługiwać się rzetelnymi argumentami mającymi na celu skłonienie dłużnika do spłaty zobowiązania. Windykator ma również prawo skorzystania z wszelkich form kontaktu z dłużnikiem. Jeśli jednak próby kontaktu mimo braku odpowiedzi powtarzają się bardzo często, takie działanie może zostać uznane za nękanie. Czego natomiast windykator nie może?

  • Zastraszać dłużnika i grozić rychłą egzekucją komorniczą.
  • Wejść do domu dłużnika bez wyraźnej zgody.
  • Rozmawiać o długu z osobami trzecimi.
  • Żądać przedstawienia sytuacji finansowej dłużnika.
  • Doliczać dodatkowych opłat (po za odsetkami karnymi).
  • Zajmować majątku dłużnika.

Jak zatem widzisz, uprawnienia windykatora są praktycznie zerowe w przypadku, gdy dłużnik kategorycznie odmówi współpracy. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach nie pozostawiamy wierzycielowi innych możliwości. Gdy zawiedzie próba polubownego załatwienia sprawy, a dług jest związany ze znaczącą kwotą, wierzyciel uda się do sądu. Dłużnik powinien zostać poinformowany o wszczęciu postepowania w sprawie nadania tytułu wykonawczego. Dopiero gdy sąd wyda taki tytuł, wierzyciel może skorzystać z pomocy komornika.  

W jaki sposób powinien zachować się dłużnik?

W Internecie nie brakuje stron oferujących darmową pomoc prawną przeciwko nieuczciwym wierzycielom. Należy jednak pamiętać, że większość roszczeń w naszym kraju ma jednak zasadne podstawy, a nieuregulowane długi wymagają podjęcia odpowiednich działań. Możemy się także spotkać z opinią, ze windykatora warto całkowicie zignorować i zapomnieć o sprawie. No cóż, jeśli ktoś chce za kilka miesięcy patrzeć na to, jak komornik wynosi z domu cenne rzeczy, na pewno jest to dobry sposób. Wierzyciel, który chce odzyskać swoje pieniądze, nie zrezygnuje z dalszych działań.

Dlatego warto chociaż wysłuchać propozycji windykatora i, o ile roszczenia są zasadne, wykazać się chęcią współpracy. Oczywiście gdy windykator naruszy swoje uprawnienia, powinniśmy bezwzględnie skorzystać z pomocy prawnej. Na początku warto się również dowiedzieć w jaki sposób działa windykator. Czy w imieniu banku lub firmy pożyczkowej, czy już jako odrębny podmiot, który zdecydował się na zakup długu i przejął w tej kwestii wszelkie uprawnienia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>