Jakie zmiany przewiduje nowa ustawa anty-lichwiarska?


W roku 2016 weszła w życie ustawa anty-lichwiarska. Eksperci nie są zgodni w kwestii tego jak dużo zmieniło się na polskim rynku pożyczkowym od tego czasu. Ustawa niezaprzeczalnie zdziałała wiele dobrego, ale również posiada liczne luki. Po trzech latach od jej wydania szykują się wielkie zmiany. Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało pakiet zmian, który może wejść w życie jeszcze w 2019 roku. Co zmieni nowa ustawa anty-lichwiarska?

Koszty pożyczek konsumenckich pod kontrolą. Uczciwe warunki zakupów na raty. Zapobieganie utracie mieszkania lub domu za trudności ze spłatą pożyczki. Surowe kary dla lichwiarzy. To najważniejsze cele, które mają zostać zrealizowane przy pomocy zmian wprowadzonych w nowelizacji ustawy anty-lichwiarskiej. Jak będzie w praktyce? Niewątpliwie problem lichwy wciąż jest w Polsce obecny. Zmiany prawne po trzech latach być może pomogą załatać pewne luki, które wciąż dają prawo bytu lichwiarzom. Czy rynek pożyczkowy w Polsce czeka mała rewolucja?

Dużo niższe koszty pozaodsetkowe pożyczek konsumenckich

Nowa ustawa anty-lichwiarska może bardzo odmienić oblicze chwilówek. Pożyczki z krótkim terminem spłaty wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Nowe przepisy mają sprawić, że koszty pozaodsetkowe chwilówki przyznanej na okres nie dłuższy niż 30 dni kalendarzowych nie będą mogły przekraczać 22% wartości pożyczki. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje obniżyć koszty wszystkich pożyczek konsumenckich.

Aktualnie obowiązujące prawo zakłada, że całkowity koszt pożyczki w skali roku nie może być wyższy niż przyznana kwota. Do rzadkości nie należą zatem oferty z RRSO w przedziale 95-99%. Nowelizacja ustawy anty-lichwiarskiej zakłada obniżenie kosztów do poziomu 45% w skali roku. Jednocześnie, zmianom nie uległoby oprocentowanie nominalne na poziomie 10%. Istotna zmiana wiąże się również z pożyczkami udzielanymi na podstawie umowy cywilno-prawnej. Górny limit kosztów pozaodsetkowych przy takiej pożyczce nie będzie mógł być wyższy niż 25%.

Maksymalne limity kosztów przy zakupach na raty

Brak właściwych regulacji w kontekście zakupów na raty dawał lichwiarzom całkiem spore pole manewru. Wiele firm pożyczkowych posiadających w swojej ofercie zakupy na raty windowało ceny pozaodsetkowe, które często były dużo wyższe niż wartość zakupu. Zmiany wprowadzone w nowelizacji ustawy anty-lichwiarskiej mają za zadanie ukrócić ten proceder. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, maksymalny limit kosztów nie będzie przekraczać 45% łącznej wartości zakup w skali roku. Co więcej, jeżeli klient zdecyduje się na raty rozłożone na okres 6 miesięcy lub krótszy, górny limit wyniesie 32,5%. Oprocentowanie nominalne pozostanie na poziomie 10%.

Zabezpieczenie pożyczki tylko w określonych granicach

W ostatnich latach w Polsce można było usłyszeć przynajmniej kilka poruszających historii o ludziach, którzy zostali oszukani przez lichwiarza i przez to stracili dorobek swojego życia. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zmiany, dzięki którym, zabezpieczenie pożyczki konsumenckiej w postaci hipoteki nie będzie mogło przepisać praw własności do nieruchomości. W ten sposób lichwiarz niemiałby możliwości odebrania klientowi domu. Ponadto, zabezpieczenie pożyczki swoją wartością nie powinno przekraczać przyznanej kwoty powiększonej o 45%. Nowe założenia ustawy anty-lichwiarskiej zakładają również, że postępowanie komornicze mieszkania nie będzie mogło być wszczęte przeciwko dłużnikom, których wartość długu nie przekracza 5% nieruchomości.

Lichwiarz trafi do więzienia nawet na 5 lat

W wielu krajach lichwiarze za swoją nieuczciwą praktykę mogą się spodziewać bardzo surowych kar. Do 5 lat pozbawienia wolności w Austrii, aż po 20 lat więzienia w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, lichwiarze często byli bezkarni. Nowelizacja ustawy anty-lichwiarskiej ma to zmienić. Zgodnie z jej założeniami, osoba dopuszczająca się lichwy może zostać skazana na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Niestety, pierwszy zarys projektu mówi wyłącznie o lichwiarzach, którzy żądają od klienta spłaty kosztów dwukrotnie wyższych niż zakładane przez prawo. Eksperci uważają, że nowe prawo powinno karać wszystkich lichwiarzy bez względu na stopień przewinienia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>