Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?


Przez kilka miesięcy intensywnego ogrzewania mieszkania możemy zużyć bardzo duże ilości energii cieplnej. Wysokość rachunku za ogrzewanie stanowi dla nas niemiłą niespodziankę. Musimy pamiętać, że całkowite koszty zależą od powierzchni mieszkania, pomieszczeń wspólnych (m.in. klatka schodowa), a także od opłat ustalanych przez spółdzielnię mieszkaniową. Niestety nie mamy wpływu na opłaty dyktowane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Możemy jedynie zmniejszyć zużycie ciepła. Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku by rachunki były wyraźnie niższe?

Jeżeli nasze mieszkanie nie należy do najmłodszych, najlepsze rezultaty może zaoferować kosztowny remont. Przede wszystkim wymiana nieszczelnych okien oraz drzwi. Warto także pomyśleć o zmianie starego typu kaloryferów. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na tak wyraźny wydatek. Należy jednak pamiętać, ze taka inwestycja może się zwrócić w ciągu kilku lat na dużo niższych kosztach ogrzewania. Skupmy się jednak na nieco tańszych lub darmowych propozycjach, które sprawią, że każdy z nas będzie mógł wyraźnie wpłynąć na obniżenie rachunków za ogrzewanie mieszkania.

Przygotuj grzejniki na okres zimowy

Zapowietrzony kaloryfer daje bardzo małe ilości ciepła, a generuje ogromne wydatki. To jeden z powszechnych błędów, które mogą nas słono kosztować. Dlatego, przed każdym okresem grzewczym należy dokładnie odpowietrzyć kaloryfery. To bardzo prosty zabieg, który wymaga wyłącznie śrubokręta i ścierki. Nieco problemów mogą sprawić stare typy kaloryferów, gdzie zapiekły się śruby. Wtedy warto skorzystać z pomocy hydraulika. Jesienne odpowietrzanie grzejników może bardzo korzystnie wpłynąć na kwotę rachunku za ogrzewanie.

Firanki mogą być bardzo kosztowne

Stare, żeliwne kaloryfery z całą pewnością do najładniejszych nie należą. Także w nowoczesnych grzejnikach próżno szukać walorów estetycznych, choć nie rzucają się one w oczy tak jak ich starsi krewniacy. Dlatego też w wielu mieszkaniach wykorzystywane są firanki lub zasłony do samej podłogi, które zakrywają nieestetyczny grzejnik. A jednocześnie utrudniają ogrzewanie pomieszczenia sprawiając, że wiele ciepła ulega zmarnowaniu. Zasłanianie kaloryferów może być niestety bardzo kosztowne. Jeśli walory estetyczne są dla nas bardzo istotne, ogrzejmy mieszkanie przy odsłoniętych firankach, a następnie przykręćmy grzejnik i ponownie zasłońmy firanki. W szczelnych pomieszczeniach ciepło potrafi się utrzymywać wiele godzin.

W jaki sposób należy wietrzyć mieszkanie?

Metoda wietrzenia mieszkania ma bardzo duży wpływ na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie. Jedno jest pewne, cyrkulacja powietrza jest bardzo istotna dla naszego organizmu i w związku z tym, przynajmniej 1-2 razy dziennie należy wywietrzyć mieszkanie. Jak zrobić to poprawnie? Na początek zakręć kaloryfery. Teraz otwórz okna na oścież i odczekaj nie dłużej niż 2-3 minuty. W tym czasie do mieszkania wpadną wystarczające ilości świeżego powietrza. Jednocześnie, nie stracimy całego ciepła nagromadzonego w mieszkaniu. Wilk syty i owca cała. Krótkie i intensywne wietrzenie jest znacznie wydajniejsze od długotrwałego wietrzenia „na mały przewiew”.

Ekran zagrzejnikowy – sposób tani i skuteczny

Być może bywałeś już w mieszkaniach, w których właściciel umieścił za grzejnikami specjalne, srebrne folie. Fachowo nazywamy ją ekranem zagrzejnikowym. Produkt jest ogólnodostępny w każdym markecie budowlanym. To koszt kilkudziesięciu złotych, który zwróci się z nawiązką nawet w trakcie jednego sezonu grzewczego. Jakie korzyści daje ekran zagrzejnikowy? Przede wszystkim odbija ciepło, które normalnie marnuje się w przestrzeni za kaloryferem. Ponadto, izoluje zewnętrzną ścianę, która może wyraźnie wychładzać temperaturę. Podwójny efekt może dać wymierne korzyści i sprawić, że rachunki za ogrzewanie w bloku będą dużo niższe.

Pamiętaj by zakręcać kaloryfery

Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania w bloku jest niekorzystanie z grzejników, gdy nie są one potrzebne. Jeden z pokoi przez wiele godzin stoi pusty? Zakręć grzejniki. Kładziesz się spać? Zmniejsz tryb i skorzystaj z cieplejszej kołdry. Niższa temperatura wpływa ponadto na lepszą jakość snu (oczywiście w granicach rozsądku, 18-19 stopni to optymalny poziom). Wychodzisz do pracy? Również pamiętaj o tym by zakręcić kaloryfery. Zrób wszystko by nie tracić niepotrzebnie ciepła, a okres zimowy zakończysz z nadpłatą.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>