Z kim nie wypada rozmawiać o pieniądzach?


Mimo licznych zmian w naszym codziennym życiu oraz bardziej nowoczesnego podejścia do wielu kwestii, wciąż zdarza się usłyszeć powiedzenie, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Zbyt ostentacyjne rozprawianie na podobne tematy często jest odbierane jako przechwałki. Podręcznik savoir vivre w ostatnich latach został mocno uszczuplony, ale zasady dobrych manier wciąż zakładają, ze rozmowa o finansach w towarzystwie jest po prostu niegrzeczna. Z kim nie wypada rozmawiać o pieniądzach by nie wystawić swojego wizerunku na szwank?

Dlaczego nie powinno się rozmawiać o pieniądzach?

Główne założenie zaczerpnięte z podręcznika savoir vivre mówi nam o tym, że rozmowa o pieniądzach w towarzystwie może po prostu urazić kogoś o niższym statusie majątkowym. Ponadto, temat pieniędzy jest postrzegany jako bardzo przyziemny i nieprzystający ludziom inteligentnym, którzy nie spotkali się ze sobą w sprawie finansowej. Obecnie na pewno dużo swobodniej podchodzimy do tego tematu i nie obrażamy się za każdą wzmiankę o pieniądzach. Warto jednak zadbać o to, aby o finansach nie mówić zbyt często szczególnie z okazji luźniejszych spotkań.

Przechwalanie się pieniędzmi jest niekulturalne

Na początku XXI wieku wielu ludzi sukcesu przyjęło bardzo niekorzystną pozę człowieka szczycącego się dokonaniami i osiągnięciami. Nie ma nic złego w dumie i pewności siebie, lecz ostentacyjne przechwałki w każdej sytuacji bardzo drażnią innych. Aktualnie, poszukiwanie podziwu ze strony innych poprzez rozprawianie o swoim majątku zwykle przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Ktoś chwalący się swoim bogactwem często otrzymuje łatkę „bufona” i jest po prostu izolowany w towarzystwie. Warto mieć to na względzie i zachować dla siebie informacje o swoim majątku.

Rozprawianie o majątku innych

Należy jednak odwrócić sytuację i powiedzieć nieco o relacji, w której to osoba o niższym statusie majątkowym wyraża duże zainteresowane bogactwem innych. Jest to bardzo męczące szczególnie dla osoby zamożnej, która stara się nie rozprawiać o swoich finansach. Nie na miejscu są zatem pytania o zarobki lub o ceny markowych ubrań, telefonu, zegarka. Oczywiście co innego luźny komplement, który docenia elegancki ubiór naszego rozmówcy. Dociekanie wysokości pensji jest natomiast całkowicie zbędne i może oznaczać sporą stratę wizerunkową.

W jaki sposób rozmawiać o pieniądzach?

Także dżentelmenom zdarza się poruszać kwestie biznesowe. Nawet gdy popatrzymy na zwyczaje dawnej arystokracji czy szlachty. Rozmowy o majątku w trakcie wystawnych uczt nie należały do rzadkości. W kontekście rozmów o pieniądzach najważniejsze jest znalezienie rozmówcy, z którym dialog będzie miał charakter liniowy. Relacja nie będzie naznaczona przewagą majątku po jednej ze stron. Ponadto, obie strony powinny być zainteresowane taką rozmową. W takich sytuacjach rozmowa o interesach i pieniądzach nie ma w sobie znamion braku wychowania. Warto jednak prowadzić takie konwersacje z dala od postronnych uszu.

Płacenie rachunków na randce i spotkaniach towarzyskich

O ile staramy się nie rozprawiać o pieniądzach w trakcie luźnego spotkania, o tyle pod koniec jesteśmy zobowiązani uregulować kwestię wspólnego rachunku. Tutaj zasada jest bardzo prosta. Zawsze warto dać nieco więcej na poczet napiwku i nie rozdrabniać się na temat dokładnych kwot groszowych. Z okazji bardziej romantycznych spotkań we dwoje, zwykle to mężczyzna proponuje, że sam zapłaci rachunek. Jeśli jednak kobieta będzie chciała płacić za siebie, nie należy protestować. Obecnie bardzo modnym i wygodnym rozwiązaniem jest zasada rewanżowania się. Raz płaci mężczyzna, a raz kobieta. Równouprawnienie i dobre maniery w jednym!

Kwestia pożyczek prywatnych

Jak natomiast powinniśmy reagować na sytuacje, w których ktoś chce pożyczyć od nas pieniądze? To zależy przede wszystkim od poziomu naszego zaufania do ewentualnego pożyczkobiorcy oraz od stopnia relacji. Jeśli pożyczka nie dotyczy wygórowanych kwot i zależy nam na utrzymaniu dobrych relacji, warto przemyśleć taką pożyczkę. Pamiętajmy jednak, że nawet gdy mamy dużo pieniędzy, pożyczanie nie jest naszym obowiązkiem. Jeśli mamy wrażenie, że ktoś stara się wykorzystać dobre relacje na swoją korzyść, udzielmy odpowiedzi negatywnej nie czując przy tym dyskomfortu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>