Zasady bezpiecznych zakupów w Internecie


Zakupy online to codzienność, bez której wiele osób nie wyobraża sobie życia. Z Internetu możemy zamówić modną odzież, sprzęt elektroniczny, jedzenie na dowóz, a nawet zakupy spożywcze. Ogromna liczba sklepów internetowych sprawia, że nierzadko mamy problem bogactwa wyboru. Korzystając z wielkiego potencjału zakupów online należy jednak zadbać o własne bezpieczeństwo. W sieci nie brakuje oszustów oraz hackerów, którzy tylko czyhają na nasz błąd. Warto przytoczyć najważniejsze zasady bezpiecznych zakupów przez Internet.

Uważaj na reklamy popularnych sklepów

Na skrzynkę mailową często otrzymujemy wiele ofert promocyjnych. Nie wszystkie niebezpieczne linki są wychwytywane i umieszczane w spamie. Warto również uważać na bannery reklamowe dostępne na podejrzanych stronach internetowych. Niektóre linki prowadzą do fałszywych sklepów internetowych wyłudzających dane o klientach. Oszustwo to jest nazywane phishingiem. W skrajnych sytuacjach strony potrafią wyłudzić dane bankowe oraz karty płatniczej. W ten sposób oszust jest w stanie okraść ofiarę, która nieświadomie dokonała zakupu na fałszywej stronie sklepu.

Czy strona gwarantuje bezpieczeństwo Twoim danym?

Niezwykle istotne jest wybieranie sklepów internetowych, które zabezpieczają transmisje przesyłanych danych. Dzięki temu, możesz swobodnie wypełnić formularz rejestracyjny oraz nie martwić się o to, że Twoje strony padną łupem hackerów. W jaki sposób sprawdzić czy wybrany przez Ciebie sklep internetowy jest bezpieczny? Każdy wiarygodny serwis, który wymaga przesyłania jakichkolwiek danych, wykupuje usługę protokołu SSL czyli szyfrowania danych. O obecności tego zabezpieczenia informuje nas zielona kłódka na pasku adresu oraz domena zaczynają się do „https”.

Jeszcze większą ostrożność powinniśmy zachować przy płaceniu za zakupy w sieci. Nowoczesne metody płatności pozwalają natychmiast zrealizować transakcję za pośrednictwem odpowiedniej platformy. Rzetelne sklepy internetowe oferują swoim klientom wybór przynajmniej kilku dostępnych metod płatności. Tutaj również należy sprawdzić certyfikaty zabezpieczenia strony by uniknąć przesłania danych na podrobionej platformie. Zaleca się również unikania płatności kartą, która wymaga podania wszystkich danych oraz często nie jest dodatkowo autoryzowana. Dużym bezpieczeństwem odznacza się natomiast płatność mobilna BLIK.

Sprawdź informacje o sprzedawcy dostępne w sieci

Wielu użytkowników dało się nabrać na nieistniejący realnie sklep online, który wymagał płatności z góry i oczywiście nie wysyłał żadnego produktu. Z taką praktyką mogliśmy się spotkać kilka lat temu, gdy przelewy z góry przy zakupach online stały się powszechnie wykorzystywane. Takie sklepy zdarzają się również dzisiaj, ale na szczęście należą do rzadkości. Jak je poznać? Zwykle nie spotkamy tu żadnych danych osobowych sprzedawcy, adresu firmy oraz opcji odbioru osobistego. To znak, że możemy mieć do czynienia z firmą widmo założoną w celu oszukiwania klientów.

Pomocne opinie innych klientów sklepu online

Przed sklepami widmo można się było łatwo uchronić czytając komentarze użytkowników. W opiniach wyszczególnione zostaną wszelkie braki oraz wady sklepu internetowego. Jeżeli jedna dostrzegamy wyraźną przewagę pozytywnych głosów, to znak, że mamy do czynienia ze sklepem godnym polecenia. Opinie informują o tym jak szybko sklep realizuje zamówienia, czy szybko odpowiada na pytania oraz czy faktycznie przestrzega reklamowanych promocji. My również powinniśmy dzielić się opiniami by zwiększyć bezpieczeństwo zakupów innych użytkowników.

Przechowuj paragony online swoich zakupów

Przepisy prawne chronią konsumentów i dają im szerokie pole manewru w sytuacji, gdy towar nie spełni pokładanych w nim oczekiwań. Po pierwsze, w ciągu 10 dni przysługuje nam zwrot towaru bez podania konkretnej przyczyny. Wystarczy zapłacić za przesyłkę na adres zwrotny i odesłać produkt wraz z opakowaniem. Ponadto, w przeciągu 2 lat od zakupu możemy złożyć reklamację gdy produkt okaże się wadliwy. Aby mieć jakiekolwiek szanse na odzyskanie pieniędzy lub wymianę towaru, musimy dysponować potwierdzeniem zakupu. W tym celu warto archiwizować i przechowywać wszystkie maile, które zaświadczają o dokonanych zakupach w sieci.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>