5 sprawdzonych sposobów na nagłe wydatki


Nawyk odkładania pieniędzy na „czarną godzinę” jest fachowo nazywany tworzeniem poduszki finansowej. Jej celem jest zapewnienie nam miękkiego lądowania gdy pojawią się nagłe i nieprzewidziane wydatki. Niestety, wiele osób wciąż nie jest w stanie oszczędzać dużych kwot lub nie wyrobiło w sobie tej umiejętności. W takiej sytuacji, narastające wydatki mogą całkowicie odebrać płynność finansową. Aby do tego nie dopuścić, warto znać sprawdzone sposoby, które sprawdzą się w czarnej godzinie i pomogą spłacić nagłe wydatki.

Wielka wyprzedaż niepotrzebnych rzeczy

Amerykanie, gdy chcą zdobyć dodatkowe pieniądze na większy wydatek, często organizują ogrodową wyprzedaż. Nawet dziś, w dobie zakupów i aukcji internetowych, ten zwyczaj ma się całkiem dobrze. W Polsce lepiej pozostać jednak przy wyprzedaży wirtualnej. Używane ubrania, przeczytane książki, przedmioty o wartości kolekcjonerskiej. Na aukcjach szybko znajdziesz chętnych nabywców, którzy odkupią od Ciebie niepotrzebne przedmioty i zagwarantują przypływ gotówki. Gdy w naszym życiu pojawiają się nagłe wydatki, pierwszym krokiem powinno być właśnie rozejrzenie się po domu, piwnicy i garażu. Co jest nam zbędne, a jednocześnie posiada wartość?

Rozwiązaniem może być praca dorywcza

W sytuacji ponad bramkowej jesteśmy skłonni decydować się na bardzo radykalne rozwiązania, które pozwolą zdobyć dodatkowe środki finansowe. Praca dorywcza to jedna z opcji. W obecnych czasach nie brakuje osób, które w ten sposób dorabiają np. w weekendy, nawet wtedy gdy ich sytuacja finansowa nie należy do najgorszych. Sprzątanie, roznoszenie ulotek, usługi transportowe, pisanie tekstów na zamówienie, udzielanie korepetycji. Możliwości jest naprawdę dużo. Wystarczy chwilę pomyśleć w czym jesteśmy naprawdę dobrzy i wykorzystać to w celu pozyskania środków na pilne wydatki, które obciążyły nas w ostatnim czasie.

Pożyczka gotówkowa na dowolny cel

Gdy dysponujemy przyzwoitą zdolnością kredytową, zawsze możemy zdecydować się na pożyczkę gotówkową, która pozwoli uregulować ciężące na nas zobowiązania. Musimy jednak pamiętać, że każda pożyczka oznacza automatyczną stratę z tytułu odsetek i dodatkowych opłat. Wyjątkiem są darmowe chwilówki udzielane w ramach promocji. Tutaj musimy jednak bardzo dokładnie zapoznać się z regulaminem i upewnić się, że pod taką ofertą nie kryją się żadne haczyki. Pieniądze bez dodatkowych kosztów możemy pożyczyć od osoby bliskiej. Tutaj stawką będą dalsze dobre relacje oraz nasz honor. Warto zatem zastanowić się, czy pożyczka to jedyne wyjście z sytuacji.

Regularne prowadzenie budżetu domowego

Zdecydowanie łatwiej zapobiegać sytuacjom z nagłymi wydatkami, niż późnej układać plan awaryjny. Jedną z form profilaktyki jest prowadzenie domowego budżetu. W ten sposób zawsze mamy kontrolę nad sytuacją i możemy natychmiast reagować na nagłe wydatki. Budżet pozwala zastanowić się nad sposobami pozyskania dodatkowych środków. Gdzie możemy zdecydować się na cięcia? Które wydatki mogą chwilę poczekać? Którymi należy zając się najszybciej jak to możliwe? W ten prosty sposób ocenisz aktualną sytuację oraz podejdziesz do problemu w sposób systematyczny. Panika i pochopne decyzje to najgorsze co możemy zrobić.

Oszczędzanie i mądre gospodarowanie pieniędzmi

Gdy uda nam się wyjść z trudnej sytuacji, warto podjąć kroki, które uchronią nas w przyszłości przed podobnymi zdarzeniami. W pierwszej kolejności zastanów się, co doprowadziło do takiej sytuacji. Niskie zarobki? Życie ponad stan? A może brak wiedzy o oszczędzaniu? Spróbuj poszerzyć swoje kompetencje na temat rozsądnego zarządzania pieniędzmi. Z czasem możesz również pogłębić wiedzę o metody bezpiecznych inwestycji długoterminowych. Poduszka finansowa następnym razem zapewni Ci miękkie lądowanie gdy przez pilne wydatki znajdziesz się na skraju przepaści.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>