Ile zarabiają nauczyciele?

Zarobki nauczycieli od pewnego czasu są tematem numerem jeden w naszym kraju. Ile tak naprawdę zarabiają nauczyciele? My już wiemy i teraz swoją wiedzą dzielimy się z Wami.

Zarobki nauczycieli a regulacje prawne

Warto wspomnieć, że zarobki nauczycieli nie zależą od jego przełożonego, jak w typowym biurze. Zarówno minimalne stawki wynagrodzenia, jak i ich wysokość reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. Na to, jaką pensję będzie miał nauczyciel, składa się wiele czynników, w tym na przykład stopień awansu zawodowego oraz różne dodatki. W zawodzie nauczyciela się cztery stopnie awansu – nauczyciel stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany oraz nauczyciel dyplomowany. Nauczyciel, który dopiero rozpoczyna pracę w zawodzie, uzyskuje stopień stażysty. Im dłuższy staż pracy, tym wyższy stopień awansu nauczyciela, a więc tym samym szansa na wyższą płacę podstawową.

Ile w rzeczywistości zarabiają nauczyciele?

Średnie zarobki nauczyciela kształtują się od 1835 zł do 2000 zł netto. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wysokość pensji jest zależna od stopnia awansu nauczyciela, jak również od posiadanych dodatków. Aż trudno w to uwierzyć, ale to mniej niż średnie wynagrodzenie w zawodach, które nie wymagają tytułu magistra. Rząd oczywiście obiecuje podwyżki nauczycieli, ale nawet jeśli je dostaną, to ich pensje i tak będą bardzo niskie.

Jedyny ratunek w dodatkach? Całe szczęście na wynagrodzenie nauczycieli składa się kilka czynników, w tym właśnie dodatki – jak na przykład dodatek motywacyjny, funkcyjny oraz za wysługę lat. Wysokość dodatku motywacyjnego określana jest przez organ samorządu terytorialnego. Dodatek funkcyjny nauczyciel otrzymuje za pełnienie określonej funkcji, jak na przykład za wychowawstwo, bycie opiekunek stażu lub nauczycielem-konsultantem. Wśród innych dodatków wymienić można dodatek za wysługę lat, w którym za każdy rok nauczyciel otrzymuje 1% więcej do pensji, aczkolwiek jego wysokość maksymalnie może wynieść 20%. Nauczyciele mogą także otrzymać dodatek za uciążliwą pracę lub za warunki pracy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>