Jakie dopłaty dla rolników w 2019?

Chyba zgodzicie się ze mną, że dopłaty unijne są dużym wsparciem finansowym dla polskich rolników i dlatego warto z nich korzystać. To szansa nie tylko na ulepszenie gospodarstwa rolnego, ale również rozwinięcie własnej działalności i utrzymanie się w trudnej branży. Jakie dopłaty są wypłacane w 2019 roku? O jaką formę wsparcia mogą ubiegać się rolnicy? Podpowiadamy!

Dopłaty obszarowe

W 2019 roku, podobnie jak w latach poprzednich, rolnicy mogą składać wnioski o opłaty obszarowe. Ubiegać się o nie mogą rolnicy, którzy nie tylko posiadają grunty rolne, ale także je użytkuję. Co to właściwie oznacza? Dofinansowanie zostanie przyznane tylko tym  rolnikom, którzy aktywnie uprawiają swoją ziemię. Warunkiem przyznawania płatności obszarowej jest spełnienie pewnych wymogów, w tym między innymi złożenie odpowiedniego wniosku w wyznaczonym terminie. Jego wysokość bywa różna i kwota dopłaty zależy w dużym stopniu od  wielkości gospodarstwa rolnego oraz tego, co jest na nim uprawiane.

Dopłaty za zazielenienie (greening)

Kolejnym dofinansowaniem, o które mogą wnioskować  rolnicy  w 2019 roku, są dopłaty z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, zwane również płatność za zazielenienie. Jak pokazują dane, na tego typu dofinansowanie w 2019 roku może zostać przeznaczone nawet 30% całego wsparcia dla Polski.

Dopłaty dla młodych rolników

Jak sama nazwa wskazuje, dopłaty dla młodych rolników są instrument skierowany do osób, które nie ukończyły 40 roku życia i chcą założyć własną działalność rolniczą. Uzyskane dopłaty mogą wykorzystać na dostosowanie struktury gospodarstwa rolnego po rozpoczęciu działalności, lecz muszą wyrobić się w ciągu 5 lat, licząc od dnia założenia gospodarstwa). Co ważne, dopłaty dla młodych rolników w 2019 roku będzie przyznawane do powierzchni nie większej niż 50 ha.

Dotacje związane z produkcją

Wśród unijnych form dofinansowania w 2019 roku nie sposób pominąć dotacji związanych z produkcją. Tego typu dopłaty oferowane są rolnikom działających w sektorach o szczególnym znaczeniu gospodarczym, środowiskowym lub społecznym, jak również tym, które znajdują się w trudnej sytuacji. Które to dokładnie sektory? Na pewno o dopłaty związane z produkcją mogą ubiegać się sektory bydła, krów, owiec i kóz, w sektorach, gdzie produkcja obejmuje owoce miękkie (takie  jak truskawki i maliny), rośliny wysokobiałkowe, pomidory, buraki cukrowe, czy ziemniaki skrobiowe.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>