Kto dostanie 13 emeryturę?

23 kwietnia 2019 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wypłacie 13. emerytury dla emerytów i rencistów. Ile wyniesie i komu przysługuje takie świadczenie? Sprawdzamy!

Czym jest 13. emerytura?

13. emerytura jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym, które zgodnie z zapowiedzią przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, będzie wypłacone emerytom i rencistom. Jej wysokość będzie wynosiła 1100 zł brutto, czyli tyle ile najniższa emerytura i będzie wypłacana z urzędu,a nie na wniosek, co oznacza, że otrzyma ją każdy upoważniony i nie wymaga się od niego podejmowania żadnych kroków. Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawe rozwiązanie i dla wielu emerytów będzie ogromnym wsparciem finansowym.

Dla kogo 13. emerytura?

To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Komu przysługuje tak naprawdę trzynasta emerytura? Przede wszystkim emerytom i rencistom z powszechnego systemu ubezpieczeniowego. Również renciści i emeryci rolnicy mogą liczyć na dodatkowe dofinansowanie. 13. emerytura zostanie przyznana także osobom, które otrzymują emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne, czy świadczenia przedemerytalne. To jednak nie wszystko, gdyż prawo do trzynastej emerytury przysługuje też osobom, które otrzymują renty socjalne, renty rodzinne, renty inwalidzkie oraz renty wojenne. Szacuje się, że uprawionych do Emerytury Plus, lub tak zwanej 13 emerytury jest w sumie 9 mln 800 tys. osób.

13. emerytura – ile i kiedy otrzymają emeryci i renciści?

Trzynasta emerytura wyniesie 1100 zł brutto, co oznacza, że na rękę uprawnieni emeryci i renciści otrzymają świadczenie w wysokości 882,25 zł. Terminy wypłat trzynastej emerytury będą tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc – czyli dodatkowego świadczenia można spodziewać się 1,6, 10, 15, 20 lub 25. Pierwsze wypłaty jednorazowego świadczenia dla emerytów i rencistów mogą być realizowane już pod koniec kwietnia, a zakończyć się na początku czerwca.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>