Wczasy pod gruszą i świadczenie urlopowe 2019 – komu przysługują?

W niektórych firmach pracownicy, którzy wybierają się na urlop, mają prawo do dodatkowych pieniędzy. Komu przysługuje dofinansowanie do wczasów po gruszą w 2019 roku?

Wczasy pod gruszą i świadczenia urlopowe – czym są i kiedy się należą?

Wczasy pod gruszą to potocznie zwane dopłaty do urlopów pracowniczych, które powinny być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z prawem, obowiązek jego utworzenia mają pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia 2019 roku co najmniej 20 pracowników na pełnym etacie. Z kolei pracodawcy, którzy prowadzą działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, tworzą fundusz, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników. W praktyce jednak pracodawcy, którzy są zobowiązani do utworzenia funduszu, a nie działają w strefie budżetowej, mogą podjąć decyzję o jego nietworzeniu i uniknąć wypłacania świadczeń.  Z kolei w firmach, w których zatrudnianych jest mniej niż 20 osób na pełen etat, powinny być wypłacane świadczenia urlopowe. Przysługują one raz w roku pracownikom, którzy korzystają z urlopu wypoczynkowego przez co najmniej 14 dni kalendarzowych. Znów firmy, które nie działają w strefie budżetowej, a zatrudniają poniżej 20 pracowników, mogą nie wypłacać świadczenia urlopowego, pod warunkiem, że poinformują swoich pracowników najpóźniej do końca stycznia 2019 roku.

Dofinansowania do wypoczynku – komu się należą?

Z dofinansowania do wypoczynku mogą korzystać przede wszystkim pracownicy firmy, jak również ich rodziny, byli pracownicy, czyli emeryci i renciści, jak również osoby, które uwzględniono w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalny. Warto wiedzieć, że tego typu dofinansowania mają charakter uznaniowy. Oznacza to, że nie ma z góry określonej kwoty dofinansowania i nie każdy pracownik otrzyma taką samą dopłatę. Głównym założeniem tego typu dotacji jest funkcja wsparcia socjalnego, a więc powinna zależeć od sytuacji materialnej pracownika.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>