Saldo a dostępne środki – czym się różnią?

Często sprawdzając swoje konto, można zauważyć, że saldo konta jest inne, niż dostępne środki. Czym to jest spowodowane i czym różnią się te dwa pojęcia?

Saldo rachunku bankowego a dostępne środki

Wydawać by się mogło, że saldo zawsze wskazuje stan rachunku bankowego w danym momencie. Niestety nie do końca i sprawa się komplikuje, kiedy różni się od kwoty, jaką możemy dysponować i pojawia się pytanie, dlaczego pod zakładką „saldo” kryje się większa kwota, niż przy dostępnych środkach? Różnica to skutek nierozliczonych transakcji na rachunku, które zaliczają się do salda.

Transakcje nierozliczone

Aby zrozumieć różnicę między saldem konta a dostępnymi środkami, warto także zapoznać się z pojęciem transakcji nierozliczonych. Transakcje nierozliczone to tak zwane blokady, czyli środki zablokowane, które nie zostały jeszcze zaksięgowane przez bank i nie możesz ich wypłacić. Bank wie, że wypłaciłeś pieniądze, lub robiłeś zakupy, dlatego wykorzystane środki są zablokowane, a pieniądze zostaną pobrane wtedy, gdy bank je rozliczy. W zależności od banku może to potrwać od kilku godzin, nawet do kilku dni.

Saldo rachunku bankowego a dostępne środki – o co  w tym chodzi?

Saldo konta to dostępne środki powiększone o jeszcze nierozliczone przez bank transakcje. Z kolei dostępne środki, to rzeczywista kwota, którą w danym momencie dysponujemy. Jeśli chcemy dobrze zrozumieć, czym się różni saldo rachunku bankowego od dostępnych środków, najlepiej posłużyć się przykładem. Powiedźmy, że na koncie w danej chwili mamy dostępną kwotę 3000 zł. W ciągu dnia zrobiliśmy zakupy w sklepie i zapłaciliśmy kartą 100 zł. Później wybieramy z bankomatu jeszcze 150 zł i płacimy w sklepie internetowych 50 zł. Łącznie wydaliśmy 300 zł. Kwota ta mogła jeszcze nie zostać zaksięgowana w banku, dlatego saldo nadal wynosi 3000 zł. Nie możemy jednak dysponować taką kwotą, ponieważ wcześniej wydaliśmy sumę, która została odnotowana i odliczona od dostępnych środków. Korzystać zatem możemy z 2700 zł i to są dostępne środki, którymi właśnie możemy dysponować.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>