Ustawa antylichwiarska wpłynie na koszt pożyczek

Przez wiele lat rynek pożyczek pozabankowych cieszył się dużą swobodą. To sprawiło, że zaczęło powstawać coraz więcej firm, które stosowały nieuczciwe praktyki. Doprowadziło to do tego, że organy państwowe postanowiły wprowadzić ustawę lichwiarską. Co się dzięki niej zmieniło? Czy wpłynęła jakoś na koszt pożyczek? Sprawdzamy!  

Czym jest ustawa antylichwiarska?

Celem ustawy antylichwiarskiej było wyeliminowanie nieuczciwych praktyk i zapobieganie pożyczania pieniędzy na wysoki procent, gdyż przez to cierpiało bardzo wielu konsumentów. Dlatego też organy państwowe podjęły decyzję o ukróceniu takiej działalności i nałożyły regulacje dotyczące wysokości pozaodsetkowych opłat, jak również maksymalnej wysokości odsetek kapitałowych oraz odsetek za opóźnienia w spłacie.

Koszty pożyczek po wprowadzeniu ustawy

Celem ustawy, która weszła w życie 11 marca 2016 roku, było ograniczenie kosztów pożyczania pieniędzy w formie opłat dodatkowych, czyli prowizji oraz opłaty przygotowawczej. Ich wysokość nie dość, że nie może być wyższa niż 25% wysokości pożyczonych pieniędzy, to jeszcze nie może przekroczyć 30% w skali roku. Jak te zmiany wpłynęły na koszty pożyczek? Przykładowo, jeśli pożyczymy tysiąc złotych na 30 dni, to jej koszty z tytułu opłaty przygotowawczej oraz prowizji nie mogą przekroczyć kwoty 275 złotych. Żadnych zmian ustawa nie wprowadza w przypadku odsetek i oprocentowania, więc nadal może wynosić rocznie 10%. Jeśli więc zaciągniemy pożyczkę w wysokości tysiąca złotych, to wysokość naliczonych nam odsetek nie wyniesie więcej niż 8,33 zł. Kiedy przyjdzie nam spłacić całą pożyczkę, którą zaciągnęliśmy na miesiąc, to firma, która nam jej udzieliła, może pobrać opłatę nie większą niż 283,33 złote.

Jak się okazuje, ustawa antylichwiarska miała ogromny wpływ na koszty pożyczek, ale to dobre rozwiązanie i pozwala uniknąć konsumentów poważnych problemów. Teraz wszystkie warunki pożyczek są jasne i przejrzyste, więc decydując się na jej zaciągnięcie, zawsze wiemy, ile będziemy musieli oddać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>