Prawomocny wyrok sądu dla Providenta. Musi zapłacić 12 mln zł kary

Jedna z najbardziej rozpoznawanych firm pożyczkowych Provident musi zapłacić 12 mln zł kary za naruszenie interesów klientów. Sąd apelacyjny podtrzymał wydaną wcześniej przez prezesa UOKIK decyzję o nałożeniu na firmę kary, a wyrok jest prawomocny.

Za co został ukarany znany pożyczkodawca?

Sprawa Providenta ciągnie się już od kilku lat. Dokładnie sześć lat temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że działania pożyczkodawcy wobec konsumentów są nieuczciwe. O czym dokładnie mowa? Provident w całkowitym koszcie pożyczki i RRSO (rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania) nie uwzględniał kosztu opłaty za obsługę w domu oraz dodatkowej opłaty przygotowawczej. Przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki, firma powinna jasno przedstawić informacje o wszystkich kosztach pożyczki. Jak wskazuje Sąd i UOKIK Provident nie dotrzymywał tego obowiązku, przez co klienci nie mieli możliwości porównania oferty z innymi firmami. W 2017 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał wyrok obniżający karę i ustalił grzywnę w wysokości około 770 tysięcy złotych. Od tego wyroku jednak odwołali się do Sądu Apelacyjnego Provident oraz UOKIK. Sąd Apelacyjny już nie był tak łaskawy dla Providenta, jak Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i podtrzymał pierwotną wysokość kary. W ocenie sądu na działania Providenta szczególnie były narażone osoby w trudnej sytuacji finansowej, które tak naprawdę o ukrytych kosztach dowiadywały się na końcowym etapie zawierania umowy. Opłaty, które pożyczkodawca pobierał za dodatkową obsługę w domu, nie były jednak adekwatne do rzeczywistych kosztów ponoszonych przez Providenta. Można nawet śmiało powiedzieć, że pożyczkodawca chciał się dorobić na trudnej sytuację swoich klientów.

Provident mocno zaskoczony wyrokiem sądu

Przedstawiciele firmy pożyczkowej są zaskoczeni takim obrotem sprawy i zmianą korzystnego wcześniej dla nich wyroku. Teraz Provident czeka, aż pisemnie zostanie uzasadniona decyzja i rozważa podjęcie dalszych kroków. Obecny wyrok jest oczywiście prawomocny, jednak pożyczkodawca ma możliwość wniesienia kasacji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>