Zarabiamy więcej, ale nadal nie spłacamy długów

Jak wskazują dane, Polacy nie spłacają w terminie swoich zobowiązań finansowych. Co ciekawe, zadłużenie rośnie pomimo poprawiającej się sytuacji finansowej. Polacy zarabiają więcej, korzystają z pomocy rządowej, programu 500+, więc jaki jest tego powód?

Zadłużenie Polaków wciąż rośnie

W marcu 2019 roku wydano 35. edycję Info Długu, czyli ogólnopolskiego raportu o osobach, które nieterminowo regulują swoje zobowiązania wobec banków i innych podmiotów. Co w nim właściwie znajdziemy? Przede wszystkim informacje o niesolidnych dłużnikach wpisanych do BIG InfoMonitor i BIK, jak również informacje o przeterminowanych długach o co najmniej 30 dni o wartości minimum 200 zł. To wydanie Info Długu skupiło się na porównaniu sytuacji z końcówki roku 2017 i 2018 roku. Wyniki nie napawają optymizmem. Zgodnie z nimi, pod koniec 2018 roku aż ponad 2,78 milinów Polaków miało trudności z terminowym uregulowaniem spłat zobowiązań kredytowych i pozakredytowych, a łączna wartość tego zadłużenia wyniosła prawie 74 mld zł. W porównaniu do ubiegłego roku liczba dłużników zwiększyła się o 93,8 tys., a kwota zadłużenia o 6,8 mld zł. Największe problemy mamy jednak ze spłatą długów pozabankowych, które stanowią aż 54% całej sumy zadłużenia, a zobowiązania kredytowe 46%.

Zarabiamy więcej, ale nie spłacamy długów. Na co przeznaczamy pieniądze?

W ostatnim czasie sytuacja finansowa Polaków uległa zdecydowanej poprawie. Spadło bezrobocie, Polacy zaczęli też korzystać z pomocy rządowej, jak na przykład z programu 500+. Jednak nie przekłada się to na spadek zadłużenia, lecz wręcz przeciwnie można zauważyć tendencję wzrostową. Z danych BIG i BIK wynika, że wyższe zarobki przeznaczamy na cele konsumpcyjne i poprawę zdolności kredytowej tylko po to, by zadłużyć się na jeszcze wyższe kwoty. Statystycznie więc na 100 dorosłych Polaków, aż 88 ma problemy finansowe. Bardzo dużą różnicę można także zauważyć w terminowym regulowania zobowiązań – najgorzej radzą sobie mieszkańcy zachodniej części kraju, w szczególności województwa śląskiego. 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>