Kredyt kupiecki – kto może skorzystać?

Rynek kredytów i pożyczek oferuje całkiem wiele możliwości. Jedną z nich jest kredyt kupiecki. Czym on właściwie jest i kto może z niego skorzystać? Sprawdzamy!

Co to jest kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki, zwany również kredytem towarowym oraz kredytem handlowym, jest produktem pozabankowym. Udzielany jest między przedsiębiorstwami, czyli najprościej mówiąc to kredyt udzielany przez sprzedawcę towarów albo usług swoim klientom. Kredyt kupiecki polega na dostarczeniu przedmiotu operacji (towaru lub usługi) i odroczenie opłaty za zakup. Nie ma aktu prawnego, który regulowałby tego typu pożyczki. Jednak warto zawrzeć umowę, która będzie stanowiła pewnego rodzaju potwierdzenie np. umową na piśmie lub fakturą z określonym terminem płatności. Czas spłaty zobowiązań kredytu kupiecko bywa różny, zazwyczaj wynosi od kilku dni do miesiąca.

Dla kogo kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki to wygodna alternatywa dla innych kredytów oraz pożyczek w banku dla firm. O skorzystaniu z tego rodzaju kredytu na pewno powinny pomyśleć młode przedsiębiorstwa, które dopiero się rozwijają i nie mają odpowiedniej płynności finansowej, aby starać się o kredyt dla firmy w banku. Poza tym kredyt kupiecki między przedsiębiorstwami przebiega szybko, nie trzeba przechodzić przez skomplikowane procedury i składać wniosków. Pożyczkodawca po prostu dostarcza towar i odracza termin zapłaty na niego. Pożyczkobiorca z kolei może sprzedać towar i za uzyskane z tego tytułu przychody spłacić swoje zobowiązania. Nie powoduje to przestoju w pracy, firma może normalnie funkcjonować i zarabiać na siebie. Oczywiście z kredytu kupieckiego mogą też korzystać firmy, które dłużej działają na rynku. Czasami wystarczy jedna źle podjęta decyzja, by w firmie pojawiły się chwilowe problemy z płatnościami. Aby nie pogarszać sytuacji, warto wziąć pod uwagę kredyt kupiecki. Pożyczkodawca znów dostarczy potrzebne firmie produkty lub usługi, a właściciel firmy będzie miał dodatkowy czas na uregulowanie płatności i wyjście z problemów.  

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>